
Tipy pro naše milé hosty
Domek v Aggiu jsme koupili teprve nedávno (28.10.2022). Už jsme tam ale pár měsíců prožili a snažili jsme se nasbírat tipy v Aggiu a okolí. Rádi Vám je předáme dál, abychom Vám zpříjemnili plánování dovolené a pobyt samotný. Zdaleka to není vše, budeme přidávat nové tipy tak, jak budeme místo objevovat. A budeme také MOC rádi, když nám naopak dáte Vy tipy na místa, která jste navštívili a líbilo se Vám tam.
Níže jsou místa, která jsme většinou už navštívili a líbilo se nám tam. Obecně se nám líbí autentická místa, příroda, hory, klidné pláže (spíš než po vybavenosti – bary, sprchy,… koukáme po okolní krajině apod.), kulturní památky. Raději to uvádíme, abyste mohli porovnat, zda máte stejné preference.
Přidáváme také prokliky na mapy.cz, google mapy, příp. webové stránky a pár našich fotek.
· AGGIUS
· RESTAURACE, KAVÁRNY, BARY, POTRAVINY:
Antiga Pizzaria in Aggius: Výborná pizza v neapolském stylu.
Pizzeria da Bracco 2.0: Také moc dobrá pizza
Trattoria Wine & Food Il Mosto: Restaurace nabízející tradiční gallurskou kuchyni.
- Colti di Lu Mulinu (Il cortile del Mulino): Kavárna, bar s příjemným posezením venku, na capuccino za 1,5 Euro tam chodíme denně.
- Bar Gege: Takový ten klasický italský bar/kavárna kam chodí místní.
- Lu Gaffè dal 1930: Fajn bar/kavárna s posezením venku. Pokud by se někomu stýskalo po českém pivu, tak tu točí Budweiser Budvar.
- Zelenina a ovoce: Na tomto místě parkuje každou středu dopoledne auto se zeleninou a ovocem.
- Panetteria Cossu di Sonia Pala: Prodej pečiva a dalších potravin.
- Fritelle lunge: Nejmilejší bělovlasý pán smažící "frittelle lunghe", typické dlouhé karnevalové koblihy, vždy v neděli nebo o svátcích a festivalech.
- Obchod s potravinami vedle pomerančovníku: Není v google mapách, ale mají zde čerstvé sýry, uzeniny, pečivo a další potraviny, obsluhují tady moc milé dámy.
- Terra Sarda: Obchod se suvenýry vč. lokálních potravin, stáčené víno (moc nám ale nechutnalo, ale ještě tomu dáme šanci).
- Macelleria Salumeria Sanna: Řeznictví a potraviny, také moc fajn obchod.
- Pescheria Pintus: Pescato Locale: Měla by zde být i prodejna ryb, ale ještě jsme nevyzkoušeli.
- Chiosco Laghetto Santa Degna: V parku Santa Degna je kiosek, kde je možné dát si něco k pití.
- Agriturismo Il Muto di Gallura: Zřejmě se sem dá na večeři, ale ještě jsme to nevyzkoušeli. Lepší se objednat.
- Na větší nákupy potravin jezdíme do sousedního města Tempio Pausania nebo třeba do MD v Badesi cestou z pláže.
· AGGIUS
· DALŠÍ OBCHODY, SLUŽBY A MÍSTA
- Lékárna
- Banco di Sardegna: Banka a bankomat
- Edicola Aurora di Aurora Peru: trafika
- Ferramenta di Angela Sanna: Domácí potřeby, paní zde má snad úplně vše a je nesmírně milá!
- Dětské hřiště: Skvělé dětské hřiště, uzavřené, čisté, měkký povrch, nové prolézačky. Vedle fonte di Cagadda, kašna s pramenem pitné vody.
- Poste Italiane: pošta
- Arma dei Carabinieri Comando Stazione Aggius: Policejní stanice
- Albero Padre di Gabriella Lutzu: Dílna a prodejna tradičních, ručně tkaných koberců a dalších doplňků. Odsud je koberec v obývacím pokoji 😊
- TAMOIL: čerpací stanice
- Lalanabikini: Showroom, otevřen dle dohody nebo když se koná nějaká akce. Plážové oblečení a doplňky inspirované vzory a geometrií typického koberce z Aggiu. Web.
- Květinářství
- Tessile Prof. Cannas Di Addis E C. Snc: Prodejna řemeslných výrobků dle googlu, ale ještě jsme tam nebyli.
· AGGIUS
· KULTURA
- Museo etnografico Oliva Carta Cannas: Etnografické muzeum o historii, tradicích a lidové kultuře Gallury od roku 1600 do součanosti. Tomu, koho zajímá historie, doporučujeme.
- Museo del Banditismo: Muzeum o banditismu. Zbraně, fotografie banditů, rozsudky a další dokumenty (bohužel hlavně v italštině) apod.
- Museo dell'Amore Perduto: Malinké muzeum v garáži o ztracené lásce, vstupné se tady neplatí.
- AAAPERTO – start trasy: Venkovní galerie, skrz celé město vedou 3 trasy označené stopami na zemi, které Vás dovedou k jednotlivým dílům ve veřejném prostoru – k malbám a fotografiím na domech v Aggiu apod. V domku v knihovně by měla být k dispozici mapa s jednotlivými trasami. Cesty Vás krásně provedou městem.
- Chiesa Parrocchiale di Santa Vittoria: kostel
- Chiesa del Rosario: kostel
- Chiesa Madonna d'Itria: kostel
- V létě se konají v Aggiu na Via Roma trhy (Martedi nel borgo) s řemeslnými výrobky, lokálním jídlem (skvělou zmrzlinou!) a kulturním programem, a to každé úterý od 19 hod (letos kromě 15.8.2023). Tyto trhy a další akce se konají také o Velikonocích.
- Na konci června se v Aggius koná Etnosfera festival.
· AGGIUS
· PŘÍRODA
- Parco Santa Degna: Krásný park s jezírkem s husami, želvami a spol., posezeními na piknik, značenými stezkami, rozmanitou vegetací…A s kameny, po kterých tak rády skáčou a lezou děti!
Monte Fraili / Monti Fralli: Z terasy domku je vidět na Monte Fraili (vlevo), kam se dá dojít pěšky. (Také je v domě svíčka s vůní Monte Fraili :)) Jsou tam nádherné výhledy. Cesta to není úplně pro nejmenší (resp. ta úplně nejmenší tam s námi byla v nosítku), leze se po skále, místy tam je lano k přidržení, choďte za sucha. Pro dospělého by to neměl být problém. Cesta je značená (šipkami z přírodního dřeva), ale není to takové, na co jsme zvyklí z Čech. Přikládáme proto také trasu vyznačenou v mapě z našeho výletu ZDE.
- Capitza Park: Přírodní park pod korunami stromů, kameny, kamenné stoly na piknik, pítko, … Půjdete kolem, když se vydáte na Monte Fraili. Parco Santa Degna je ale příjemnější.
- Monti Pinna: Trek po kamenech, pro sportovce, třeba i pro milovníky scramblingu. Cesta na vrchol není vyznačena ani na mapy.cz, ale ZDE jsme uložili naši trasu až na vrchol. Ty výhledy!
- Monti della Croce: Trek po kamenech, pro sportovce, třeba i pro milovníky scramblingu. Cesta na vrchol není vyznačena ani na mapy.cz, ale ZDE jsme uložili naši trasu až na vrchol. Fascinující výhledy za odměnu.
- U Aggiu se dá udělat procházka například po tomto okruhu, který jsme ZDE uložili na mapy.cz (vede přes Park Santa Degna, je tam zahrnuta i Monti Fraili, kterou lze vynechat).
Výlety v okolí Aggiu
- Monte Fraili / Monti Fralli: jak již zmiňujeme výše
- Nuraghe: Pro Sardinii jsou typické nuraghy, starověké megalitické stavby vzniklé v době nuragské v období mezi lety 1900 a 730 př. n. l. Nedaleko domku je Nuraghe Izzana (6 km). Zaparkovat se dá třeba už ZDE a pak dojít krátkou, klidnou procházkou až k nuraze. Neplatí se žádné vstupné, je prostě uprostřed přírody. Jiným směrem od domku je Nuraghe Majori (8 km), kde se platí vstupné, ale zase je zde možnost dozvědět se něco o historii apod.
- Dubový háj: Korkové duby jsou pro naši oblast typické. Poklidný výlet se dá udělat do dubového háje, ideálně s večerním sluníčkem je tam krásně, vč. výhledů do krajiny! Dá se přijít nebo přijet autem SEM. Pak se přeleze žebřík, skrze háj vede červená turistická stezka. ZDE v těchto místech jsou pak ty výhledy. Trasu z domku jsme uložili SEM.
- Luogosanto: Třeba cestou k moři lze udělat zastávku ve vesnici Luogosanto, dát si kafe, podívat se do kostela a zejména pak dojít nebo dojet na místo Santu Tranu (Chiesa di San Trano). Zde se na žulovém balvanu nachází prostá poustevna, je zde příjemně, hezký panoramatický výhled, za jasného počasí až k pobřeží Korsiky. Event. se dá popojet také k Castello San Leonardo di Balaiana / Chiesa di San Leonardo, tam jsme zatím nebyli, ale vypadá to na výšlap, krásné výhledy, kostel a zříceninu hradu.
Agriturismo La Cerra: Místo ideální na poklidnou procházku v přírodě. Dá se dojet až přímo tam, nebo se dá zaparkovat třeba ZDE u brány a pak se projít příjemnou procházkou směrem k Agriturismo La Cerra, kde je i mapa s vyznačenými trasami pro turistiku nebo boulderování. Moc hezké to tam je s večerním sluníčkem, dalo by se říci idylické. Odsud je i značená cesta k Monti Pulchiana, největšímu žulovému monolitu na Sardinii.
Monte Pulchiana: Největší žulový monolit na Sardinii, dá se přijet autem až skoro k němu. Měla by tam také vést cesta z Agriturismo La Cerra. Patrně se dá vylézt i nahoru, ale ještě jsme to nevyzkoušeli.
Monte Limbara: Z terasy domu se díváme také na Monte Limbaru. Kdo má rád horskou turistiku, ať určitě vyrazí. Auto lze nechat např. ZDE a odsud se dá vyrazit na celodenní výlet na vrchol. Cest tam vede několik. My jsme to vyšli s dcerou v krosně, což bylo docela náročné. Nahoře jsou úžasné výhledy, ale už cesta je zajímavá a rozmanitá. Osvěžení v ledovém mini jezírku bylo úžasné.
Tempio Pausania: Žulové město, podobné jako Aggius, ale větší. Sem jezdíme na větší nákupy (např. do Lidlu), do restaurací, na zmrzlinu apod. V sobotu by tu měly být trhy u autobusového nádraží.
Luras: V okolí obce Luras se nachází několik dolmenů ("kamenný stůl"), pohřební památky budované cca 3500-2700 př. n. l. Přiznáme se, že bychom je možná přehlédli, kdybychom šli jen tak kolem, ale milovníkům archeologie nemůžeme informaci o jejich existenci upřít. Dolmen di Alzoledda, Dolmen di Billella, Dolmen di Ladas, Dolmen Ciuledda.
Olivovníky: ZDE se nacházejí tisícileté olivovníky, přírodní památky zajímavé jak svým stářím (3000-4000 let), tak rozměry. Ke stromům se platí vstupné, bez kterého toho moc vidět není. My jsme tam byli mimo sezónu, kdy se ke stromům jít nedalo a moc nás to tedy nezaujalo. Ale zajímavost to je, tak uvádíme.
Pláže
Pláže, které jsou k domku nejblíže, cca okolo 25-30 km. Tady by byla škoda omezit se jen na tyto, určitě bude v okolí spoustu dalších krásných pláží. Každý den se dají objevovat nové :).
- Spiaggia
di Cala Canneddi | Cala Rossa: Kombinace
kamenů a písku, pláž je obklopena přírodou. Pro dospělé nic moc přístup do vody
(kameny a dlouho malá hloubka), ale pláž je úplně skvělá pro nejmenší děti, protože
tam jsou přírodní "brouzdaliště" s vyhřátou vodou. Pro větší děti možnost
dobrodružstvím na skalách. Poblíž je borový háj s kioskem. Z této pláže
lze také doplavat nebo dojet na paddleboardu k přírodnímu "bazénu" Calarossa's
Natural Pool. Lze
také pokračovat podél moře po pěšinkách východním směrem, kde jsou malé zátoky,
které lze mít třeba úplně pro sebe (Přístup do vody ale horší po kamenech, hodí
se boty do vody.)
- Spiaggja di Li Fèrruli: Široká písečná pláž, obklopená přírodou, přístupná po dřevěném chodníčku. Je součástí širokého písečného pásu, lze tedy navštívit i další pláže v této lokalitě.
- Tinnari: Kamínková pláž zcela obklopená přírodou, mimo civilizaci. Jde se k ní prašnou cestou s kameny cca do 2 km (v žabkách raději ne, cca 30 min chůze, je to prostě malý trek) a už cestou jsou nádherné výhledy na pobřeží. Z moře poblíž pláže vyvstávají skály, ze kterých se dá skákat do vody. Boty do vody s sebou.
- La Marinedda: Písečná pláž s několika bary. Někdy bývá hodně řas. Když fouká, jsou velké vlny a také se zde surfuje (je tu i surfařská škola). Hned vedle je příjemná písečná pláž La Funtanedda s pozvolným vstupem do vody (mimo sezonu ji máte téměř pro sebe, v sezoně je tu dost lidí). Na obě pláže se dá dostat z Aggiu i autobusem – dojet do přímořského městečka Isola Rossa a pak pěšky cca 1 km. Další pláže jsou také přímo v Isola Rossa. Mimochodem v Isola Rossa výborná zmrzlina ZDE.
- Spiaggia Rena Majori: V sezóně spíše více lidí, ale světlý písek a azurová voda. Poblíž jsou také písečné duny. Cca 35 km.
- Costa paradiso: V okolí Costa paradiso je hodně apartmánů, v sezóně tam bude asi dost lidí. Zatím to tam tolik prozkoumané nemáme, byli jsme (mimo sezónu sami) jen na pláži La Sorgente – hezká, malá, kamínková, vhodná na šnorchlování, boty do vody se hodí. Známá je například Spiaggia di Cala li Cossi, ke které je potřeba dojít asi 15 min pěšky.