Genius loci

Aggius je autentické městečko (cca 1500 obyvatel, 514 m. n. m.) v srdci Gallury, v severovýchodní části Sardinie. Nabízí kombinaci sardinské přírody, historie, kultury a tradic.

Dominantním prvkem jsou kamenné domy a ulice, které vytvářejí neopakovatelnou atmosféru, a neobvyklá okolní krajina s obřími žulovými kameny.

Výjimečnost města potvrzuje i ocenění "Bandiera arancione" (oranžová vlajka), které je uznáním malým městům v Itálii za vynikající výsledky v oblasti cestovního ruchu, pohostinství a životního prostředí. Na Sardinii jsou pouze dvě taková městečka.

Aggius není turistický resort, který je v létě přeplněný a v zimě bez živé duše. Žije celoročně.

Pokusili jsme se atmosféru zachytit na tomto videu. 

Seženete tu vše

K dispozici je veškerá vybavenost. Je tu restaurace nabízející tradiční gallurskou kuchyni, bary a kavárny, sympatický řezník, usměvavá paní ve smíšeném zboží, obchod s lokálními produkty, pravidelné trhy se zeleninou a ovocem, nejmilejší bělovlasý pán smažící "frittelle lunghe", typické dlouhé karnevalové koblihy, banka, lékárna, doktor, kadeřník, atd.  

Umění v ulicích

Veřejný prostor v Aggiu je plný umění, které zde postupně vytvořili významní umělci inspirovaní místem samým. Jeho lidmi, kulturou, tradicemi, barvami, vůněmi.

Město je protkáno třemi stezkami, vyznačenými barevnými stopami na zemi, které Vás provedou městem a zavedou k jednotlivým uměleckým dílům.

Vynikající gastronomie

Můžete si zde užít například skvělou pizzu v pizzerii Antiga, na kterou se sjíždějí nejen Italové z okolí.

Doporučit můžeme také tratorii Il Mosto nabízející sardinskou kuchyni. Nás si kromě skvělých specialit a vína získali také tím, když si číšník vzal do náručí naši malou dceru, ukázal jí celou restauraci a my měli klid na jídlo (obecně jsou tu místní k dětem velmi milí a všude je srdečně vítají).

Dechberoucí výhledy

Okolí Aggiu je známé svou krajinou, kterou utvářejí žulové skály tvořící pohoří Piana dei Gran Sassi, známé také jako Valle della Luna ("Měsíční údolí"). Z okolních vrcholů se naskýtá úchvatný výhled až k pobřeží Gallury.

Z naší terásky je nádherný výhled na impozantní masiv Monte Limbara, kam se dá vyrazit na skvělý trek.

Neobvyklá krajina

Charakteristické panorama oblasti patří k nejkrásnějším na Sardinii: Aggius je obklopen žulovými skalami neobvyklých tvarů, kamennými zdmi, staletými lesy z cesmínových a korkových dubů, středomořskými křovinami, pastvinami a vinicemi.

Zvláštně rozmístěné velké kameny vyvolávají představu, že je takto museli umístit nějací obři. Ostatně člověk v nich od pradávna rozpoznával tváře, siluety zvířat a božstev, a rozhodl se vedle nich usadit.

Vlněné koberce

Aggius patří mezi sardinská města proslulá ruční výrobou vlněných koberců. Koberce a další doplňky je zde možné zakoupit v několika dílnách.

Také v domě je místní ručně vyrobený koberec. Převládá na něm modrá a oranžová, barvy nedalekého pobřeží.

Zajímavá muzea

V Aggiu se nachází MEOC, největší etnografické muzeum na Sardinii. Expozice muzea prezentuje veškeré bohatství historie, tradic a lidové kultury Gallury od roku 1600 až po současnost. Krásné kroje, starobylá řemesla (zpracování korku, žuly aj.), historický interiér domu, tradiční a ceněné koberce.

Je tu také muzeum banditismu, který je s tímto územím historicky spojen.

Víra

V Aggiu se nachází hned několik kostelů. Z domku je výhled přímo na Chiesa di Santa Vittoria a Chiesa di Santa Croce.

Na konci naší ulice je Chiesa della Madonna D'Itria. V centru je pak dále Chiesa di Nostra Signora del Rosario.

Vinná réva

Sklenička vynikajícího lokálního vína Vermentino di Sardegna, Cannonau di Sardegna, ... neodmyslitelná součást nejen večerů na naší terásce.


Voda, slunce, vůně

Aggius je proslulý kvalitou a čistotou vody, pro kterou si lidé jezdí z širšího okolí. U místních pramenů téměř vždy někdo čepuje vodu do lahví a barelů.

Příjemný pocit zajistí také slunce. Na Sardinii je okolo 300 slunečných dnů v roce.

A čeho si všimneme hned, když vystoupíme z letadla nebo trajektu? Na Sardinii prostě voní vzduch! I naše ulice je plná krásně vonících bylin a květů. 

Sýr, víno, rodina

Sardinie je jednou z pěti oblastí na světě, tzv. modrou zónou, vyznačující se dlouhověkostí obyvatel. Traduje se, že tento fenomén je založen na životním stylu - jídelníčku (zahrnující také lokální víno a sýr) a úzkých rodinných vazbách.

V kombinaci s milými místními lidmi, nádhernou přírodou, mořem s křišťálově čistou vodou, je snadné cítit se tu opravdu dobře.

Azurové pláže

V blízké dojezdové vzdálenosti od Aggiu (cca 25 km) jsou nádherné azurové pláže s neuvěřitelně průzračnou vodou.

Náš domek není přímo u pláže. Vnímáme to tak, že na Sardinii by byla škoda strávit dovolenou na jedné pláži. Je obecně počítáno s tím, že auto je tu potřeba. Je toho totiž tolik, co objevovat! A je příjemné vrátit se večer do domku, který máte celý pro sebe, v centru autentického městečka.

Pokud holdujete windsurfingu nebo kitování, v okolí je několik skvělých spotů.  

Korkové duby, olivovníky

Město je obklopeno korkovými duby, které společně s těžbou žuly, zemědělstvím a tkaním koberců patřily k hlavní obživě obyvatel Aggiu. V místních obchodech je možné zakoupit rozličné suvenýry z korku a více se lze dozvědět v místním etnografickém muzeu.

Asi 28 km od Aggiu se nacházejí tisícileté olivovníky, přírodní památky zajímavé jak svým stářím (3000-4000 let), tak rozměry. Nachází se zde i nejstarší olivovník v Evropě, vysoký 14 metrů s obvodem kmenu 12 metrů.

Bohatá historie

Bohatá historie ostrova je všudypřítomná, Aggius nevyjímaje. Počátky jeho historie sahají až do pravěku, jak dokazují stopy v okolí (úkryty pod skalami, jeskyně).

Podobně jako zbytek Sardinie, bylo město pod aragonskou nadvládou a poté pod španělskou. Ta trvala přibližně 400 let a její vliv na jazyk, místní zvyky a tradice je patrný dodnes. V roce 1720 přešel Aggius pod nadvládu savojského rodu.

V knihovně v našem domku je román "Il Muto di Gallura", inspirovaný rodinnými spory, které v minulosti pustošily Aggius.

V okolí se také nachází několik nuraghe (mj. pravděpodobně v Galluře největší Nuraghe Izzana), starověké megalitické stavby vzniklé v době nuragské v období mezi lety 1900 a 730 př. n. l. 

Tradice a festivaly

Aggius uchovává rozsáhlé dědictví tradic a lidové kultury. Po celý rok se tu konají akce, při kterých je lze zažít.

Jednou z nejdůležitějších činností ve společenském životě byl sborový zpěv. Nyní existují tři hlavní sbory, které obohacují a předávají sborovou tradici Aggiu. Folklorní soubor zde udržuje staletou taneční tradici.

Aggius je součástí Borghi Autentici d'Italia sdružující italská městečka s cílem propagovat jejich unikátní kulturu a zdroje a podporovat místní rozvoj. 

Aktivity v okolí

Nádherná sardinská příroda vybízí k neustálému objevování. Ať už po přilehlých stezkách mezi obřími kameny, nebo po značených trekových trasách na Monte Limbara, či v klidném přírodním parku Santa Degna.

Na své si přijdou běžci a cyklisté. Jeden z nás (a ten druhý zatím radši spí) vybíhá třeba do skal nad městem na východ slunce.

Lokalita je také skvělá pro lezce. Skály a bouldery jsou všude kolem. Monte Pulchiana, největší skalní monolit v Evropě a zajímavá lezecká lokalita, je jen pár kilometrů od našeho domu.

Windsurfing, kitesurfing, surfování, plavání nebo potápění, to vše se dá provozovat v blízké dojezdové vzdálenosti.

Všechny tyto outdoorové aktivity byly jedním z důvodů, proč jsme si Aggius zamilovali, a rádi se s Vámi podělíme o naše tipy!