Tipy pro naše milé hosty

Domek v Aggiu jsme koupili teprve nedávno (28.10.2022). Už jsme tam ale pár měsíců prožili a snažili jsme se nasbírat tipy v Aggiu a okolí. Rádi Vám je předáme dál, abychom Vám zpříjemnili plánování dovolené a pobyt samotný. Zdaleka to není vše, budeme přidávat nové tipy tak, jak budeme místo objevovat. A budeme také moc rádi, když nám naopak dáte Vy tipy na místa, která jste navštívili a líbilo se Vám tam.

Obecně se nám líbí autentická místa, příroda, hory, klidné pláže (spíš než po vybavenosti – bary, sprchy,… koukáme po okolní krajině apod.), kulturní památky. Raději to uvádíme, abyste mohli porovnat, zda máte stejné preference.

Přidáváme také prokliky na mapy.cz, webové stránky a pár našich fotek a videí.

· AGGIUS

· RESTAURACE, KAVÁRNY, BARY, POTRAVINY:

  1. Antiga Pizzaria in Aggius: Výborná pizza v neapolském stylu.

  2. Pizzeria da Bracco 2.0: Také moc dobrá pizza

  3. Trattoria Wine & Food Il Mosto: Restaurace nabízející tradiční gallurskou kuchyni.

  4. Colti di Lu Mulinu (Il cortile del Mulino): Kavárna, bar s příjemným posezením venku.
  5. Bar Gege: Takový ten klasický italský bar/kavárna kam chodí místní (zejména) chlapíci.
  6. Lu Gaffè dal 1930: Super bar/kavárna s posezením venku. Za nás nej capuccino ve městě. Valter, který to tu vede, se prý hodně vyzná v ginech a rumech. Nás zasvětil do sardinských vín.
  7. Zelenina a ovoce: Na tomto místě parkuje každou středu dopoledne auto se zeleninou a ovocem.
  8. Panetteria Cossu di Sonia Pala: Prodej pečiva a dalších potravin.
  9. Fritelle lunge: Nejmilejší bělovlasý pán smažící "frittelle lunghe", typické dlouhé karnevalové koblihy, vždy v neděli nebo o svátcích a festivalech.
  10. Obchod s potravinami vedle pomerančovníku: Není v google mapách, ale mají zde čerstvé sýry, uzeniny, pečivo a další potraviny, obsluhují tady moc milé dámy.
  11. Terra Sarda: Obchod se suvenýry vč. lokálních potravin, sýry, stáčené víno.
  12. Macelleria Salumeria Sanna: Řeznictví a potraviny, také moc fajn obchod.
  13. Pescheria Pintus: Pescato Locale: Měla by zde být i prodejna ryb, ale ještě jsme nevyzkoušeli.
  14. Chiosco Laghetto Santa Degna: V parku Santa Degna byl kiosek, kde bylo možné dát si něco k pití. Je tam i tuto sezónu?
  15. Agriturismo Il Muto di Gallura: Zřejmě se sem dá na večeři, ale ještě jsme to nevyzkoušeli. Lepší se objednat.
  16. Trhy v Tempio Pausania. Každé sobotní dopoledne, trhy plné italských sýrů a uzenin, zeleniny a ovoce a dalších dobrot! Je tam i textil, knížky, apod. Rozhodně doporučujeme. 
  17. Na větší nákupy potravin jezdíme do sousedního města Tempio Pausania nebo třeba do MD v Badesi cestou z pláže.

· AGGIUS

· DALŠÍ OBCHODY, SLUŽBY A MÍSTA

  1. Lékárna
  2. Banco di Sardegna: Banka a bankomat
  3. Edicola Aurora di Aurora Peru: trafika
  4. Ferramenta di Angela Sanna: Domácí potřeby, paní zde má snad úplně vše a je nesmírně milá!
  5. Dětské hřiště: Skvělé dětské hřiště, uzavřené, čisté, měkký povrch, nové prolézačky. Vedle fonte di Cagadda, kašna s pramenem pitné vody.
  6. Poste Italiane: pošta
  7. Arma dei Carabinieri Comando Stazione Aggius: Policejní stanice
  8. Albero Padre di Gabriella Lutzu: Dílna a prodejna tradičních, ručně tkaných koberců a dalších doplňků. Odsud je koberec v obývacím pokoji 😊
  9. TAMOIL: čerpací stanice
  10. Lalanabikini: Showroom, otevřen dle dohody nebo když se koná nějaká akce. Plážové oblečení a doplňky inspirované tradičním sardinským designem. Také už jedny plavky máme. Web.
  11. Květinářství
  12. Tessile Prof. Cannas Di Addis E C. Snc: Prodejna řemeslných výrobků dle googlu, ale ještě jsme tam nebyli.

· AGGIUS

· KULTURA

  1. Museo etnografico Oliva Carta Cannas: Etnografické muzeum o historii, tradicích a lidové kultuře Gallury od roku 1600 do součanosti. Tomu, koho zajímá historie, doporučujeme.
  2. Museo del Banditismo: Muzeum o banditismu. Zbraně, fotografie banditů, rozsudky a další dokumenty (bohužel hlavně v italštině) apod.
  3. Museo dell'Amore Perduto: Malinké muzeum v garáži o ztracené lásce, vstupné se tady neplatí.
  4. AAAPERTO – start trasy: Venkovní galerie, skrz celé město vedou 3 trasy označené stopami na zemi, které Vás dovedou k jednotlivým dílům ve veřejném prostoru – k malbám a fotografiím na domech v Aggiu apod. V domku v knihovně by měla být k dispozici mapa s jednotlivými trasami. Cesty Vás krásně provedou městem.
  5. Chiesa Parrocchiale di Santa Vittoria: kostel
  6. Chiesa del Rosario: kostel
  7. Chiesa Madonna d'Itria: kostel
  8. V létě se konají v Aggiu na Via Roma trhy (Martedi nel borgo) s řemeslnými výrobky, lokálním jídlem (skvělou zmrzlinou!) a kulturním programem, a to každé úterý od 19 hod. Tyto trhy a další akce se konají také o Velikonocích.
  9. Na konci června se v Aggius koná Etnosfera festival.

· AGGIUS

· PŘÍRODA

  1. Parco Santa Degna: Krásný park s jezírkem s husami, želvami a spol., posezeními na piknik, značenými stezkami, rozmanitou vegetací…A s kameny, po kterých tak rády skáčou a lezou děti!
  2. Monte Fraili / Monti Fralli: Z terasy domku je vidět na Monte Fraili (vlevo), kam se dá dojít pěšky. (Také je v domě svíčka s vůní Monte Fraili :)) Jsou tam nádherné výhledy. Cesta to není úplně pro nejmenší (resp. ta úplně nejmenší tam s námi byla v nosítku), leze se po skále, místy tam je lano k přidržení, choďte za sucha. Pro dospělého by to neměl být problém. Cesta je značená (šipkami z přírodního dřeva), ale není to takové, na co jsme zvyklí z Čech. Přikládáme proto také trasu vyznačenou v mapě z našeho výletu ZDE.

  3. Capitza Park: Přírodní park pod korunami stromů, kameny, kamenné stoly na piknik, pítko, … Půjdete kolem, když se vydáte na Monte Fraili. Parco Santa Degna je ale asi příjemnější.
  4. Monti Pinna: Trek po kamenech, pro sportovce, třeba i pro milovníky scramblingu. Cesta na vrchol není vyznačena ani na mapy.cz, ale ZDE jsme uložili naši trasu až na vrchol. Ty výhledy!
  5. Monti della Croce: Trek po kamenech, pro sportovce, třeba i pro milovníky scramblingu. Cesta na vrchol není vyznačena ani na mapy.cz, ale ZDE jsme uložili naši trasu až na vrchol. Fascinující výhledy za odměnu. 
  6. U Aggiu se dá udělat procházka například po tomto okruhu, který jsme ZDE uložili na mapy.cz (vede přes Park Santa Degna, je tam zahrnuta i Monti Fraili, kterou lze vynechat). 

Výlety v okolí Aggiu

  1. Monte Fraili / Monti Fralli: jak již zmiňujeme výše
  2. Nuraghe: Pro Sardinii jsou typické nuraghy, starověké megalitické stavby vzniklé v době nuragské v období mezi lety 1900 a 730 př. n. l. Nedaleko domku je Nuraghe Izzana (6 km). Zaparkovat se dá třeba už ZDE a pak dojít krátkou, klidnou procházkou až k nuraze. Neplatí se žádné vstupné, je prostě uprostřed přírody. Jiným směrem od domku je Nuraghe Majori (8 km), kde se platí vstupné, ale zase je zde možnost dozvědět se něco o historii apod.
  3. Dubový háj: Korkové duby jsou pro naši oblast typické. Poklidný výlet se dá udělat do dubového háje, ideálně s večerním sluníčkem je tam krásně, vč. výhledů do krajiny! Dá se přijít nebo přijet autem SEM. Pak se přeleze žebřík, skrze háj vede červená turistická stezka. ZDE v těchto místech jsou pak ty výhledy. Trasu z domku jsme uložili SEM.
  4. Luogosanto: Třeba cestou k moři lze udělat zastávku ve vesnici Luogosanto, dát si kafe, podívat se do kostela a zejména pak dojít nebo dojet na místo Santu Tranu (Chiesa di San Trano). Zde se na žulovém balvanu nachází prostá poustevna, je tu příjemně, hezký panoramatický výhled, za jasného počasí až k pobřeží Korsiky. Event. se dá popojet také k Castello San Leonardo di Balaiana / Chiesa di San Leonardo, tam jsme zatím nebyli, ale vypadá to na výšlap, krásné výhledy, kostel a zříceninu hradu.
  5. Agriturismo La Cerra: Místo ideální na poklidnou procházku v přírodě. Dá se dojet až přímo tam, nebo se dá zaparkovat třeba ZDE u brány a pak se projít příjemnou procházkou směrem k Agriturismo La Cerra, kde je i mapa s vyznačenými trasami pro turistiku nebo boulderování. S večerním sluníčkem to tam je idylické. Odsud je i značená cesta k Monti Pulchiana, největšímu žulovému monolitu na Sardinii.

  6. Monte Pulchiana: Největší žulový monolit na Sardinii, dá se přijet autem až skoro k němu. Měla by tam také vést cesta z Agriturismo La Cerra. Patrně se dá vylézt i nahoru, ale ještě jsme to nevyzkoušeli.

  7. Monte Limbara: Z terasy domu se díváme také na Monte Limbaru. Kdo má rád horskou turistiku, ať určitě vyrazí. Auto lze nechat např. ZDE a odsud se dá vyrazit na celodenní výlet na vrchol. Cest tam vede několik. My jsme to vyšli s dcerou v krosně, což bylo docela náročné. Nahoře jsou úžasné výhledy, ale už cesta je zajímavá a rozmanitá. Koupačka v ledovém mini jezírku byla osvěžující.

  8. Tempio Pausania: Žulové město, podobné jako Aggius, ale větší. Sem jezdíme na větší nákupy (např. do Lidlu), do restaurací, na zmrzlinu apod. V sobotu dopoledne tu jsou skvělé trhy.

  9. Luras: V okolí obce Luras se nachází několik dolmenů ("kamenný stůl"), pohřební památky budované cca 3500-2700 př. n. l. Přiznáme se, že bychom je možná přehlédli, kdybychom šli jen tak kolem, ale milovníkům archeologie nemůžeme informaci o jejich existenci upřít. Dolmen di Alzoledda, Dolmen di Billella, Dolmen di Ladas, Dolmen Ciuledda.

  10. Olivovníky: ZDE se nacházejí tisícileté olivovníky, přírodní památky zajímavé jak svým stářím (3000-4000 let), tak rozměry. Ke stromům se platí vstupné, bez kterého toho moc vidět není. My jsme tam byli mimo sezónu, kdy se ke stromům jít nedalo a moc nás to tedy nezaujalo. Ale zajímavost to je, tak uvádíme.

Pláže

Pláže, které jsou k domku nejblíže a stojí za to, cca okolo 25-30 km. Každý den se ale dají objevovat nové a nějaké další :). 

  1. Spiaggia di Cala Canneddi | Cala Rossa: Kombinace kamenů a písku, pláž je obklopena přírodou. Pro dospělé nic moc přístup do vody (kameny a dlouho malá hloubka), ale pláž je úplně skvělá pro nejmenší děti, protože tam jsou přírodní "brouzdaliště" s vyhřátou vodou. Pro větší děti možnost dobrodružstvím na skalách. Poblíž je borový háj s kioskem. Z této pláže lze také doplavat nebo dojet na paddleboardu k přírodnímu "bazénu" Calarossa's Natural Pool. Lze také pokračovat podél moře po pěšinkách východním směrem, kde jsou malé zátoky, které lze mít třeba úplně pro sebe (Přístup do vody ale horší po kamenech, hodí se boty do vody.)
  2. Spiaggja di Li Fèrruli: Široká písečná pláž, obklopená přírodou, přístupná po dřevěném chodníčku. Je součástí širokého písečného pásu, lze tedy navštívit i další pláže v této lokalitě.
  3. Tinnari: Kamínková pláž zcela obklopená přírodou, mimo civilizaci. Jde se k ní prašnou cestou s kameny cca do 2 km (v žabkách raději ne, cca 30 min chůze, je to prostě malý trek) a už cestou jsou nádherné výhledy na pobřeží. Z moře poblíž pláže vyvstávají skály, ze kterých se dá skákat do vody. Boty do vody s sebou.
  4. La Marinedda: Písečná pláž s několika bary. Někdy bývá hodně řas. Když fouká, jsou velké vlny a také se zde surfuje (je tu i surfařská škola). Hned vedle je příjemná písečná pláž La Funtanedda s pozvolným vstupem do vody (mimo sezonu ji máte téměř pro sebe, v sezoně je tu dost lidí). Na obě pláže se dá dostat z Aggiu i autobusem – dojet do přímořského městečka Isola Rossa a pak pěšky cca 1 km. Další pláže jsou také přímo v Isola Rossa. Mimochodem v Isola Rossa výborná zmrzlina ZDE
  5. Spiaggia Monti Russu: Byli jsme mimo sezónu a bylo tu krásně, pláž obklopená přírodou, dá se vylézt na Monti Russu.
  6. Spiaggia Rena Majori: V sezóně spíše více lidí, ale světlý písek a azurová voda. Poblíž jsou také písečné duny. Cca 35 km.
  7. Capo Testa: Doporučujeme prozkoumat tento poloostrov, kde najdete žulová skaliska rozličných tvarů, nádherné výhledy a ukryté malé pláže. Dá se dojít k majáku a projít se po mnoha pěšinách. 
  8. Costa paradiso: V okolí Costa paradiso je hodně apartmánů, v sezóně tam bude asi dost lidí. Zatím to tam tolik prozkoumané nemáme, byli jsme (mimo sezónu sami) jen na pláži La Sorgente – hezká, malá, kamínková, boty do vody se hodí. Známá je například Spiaggia di Cala li Cossi, ke které je potřeba dojít asi 15 min pěšky.

SPORT

Jeden z nás je velký sportovec (a už toho v okolí hodně proběhal, prolezl, projezdil). Pokud to máte jinak, nemusíte číst dál, pokud to máte stejně, zde spoooustu tipů:

WINDSURFING / KITESURFING

Na Sardinii jsou jedny z nejlepších podmínek pro surfování ve Středomoří. Každoročně se zde konají světové mistrovské závody (např. Kitesurf World Cup, Chia Classic windsurfing).

Nádherných spotů je tu spousta, tak zmíním alespoň pár, kam jezdíme nejčastěji. Porto Pollo, nejznámější a asi největší sardinský spot, je od nás vzdálený 43 km. Fouká tu hodně často (i tehdy, když dle předpovědi nemá). Vítr na ježdění funguje ze všech směrů, můžete si vybrat místo jak s vlnami, tak i bez vln, ideální. Má to ten správný "surfařský vibe". Když je tu moc lidí (hlavně v sezóně), jezdíme na pláž Porto Liscia, která je nedaleko a bývá klidnější (fouká tam ale o něco méně).

Kdo chce pojezdit na vlnách, tak ideální je Isola Rossa (20 km) při severozápadním větru.

Spotů je na severní pobřeží mnohem více, v podstatě na celém severním pobřeží se dá.

Ještě třeba zmínit také pláž Vecchie Saline a její okolí. Nachází se pár kilometrů od Olbie, můžete tu třeba strávit poslední den při odjezdu trajektem.

Dá se udělat výlet i trochu dál. Na západním pobřeží např. pláže u Alghera nebo pláž Funtanamare, kde jsme už taky párkrát jezdili, stejně tak na jihu či východě.

Kdo by měl zájem, rád poskytnu podrobnější informace. Co se větru týče, ideální podmínky jsou na jaře, na podzim a v zimě, ale v i v létě se tu svezete. Dobré je, že i v zimě a na jaře je tu relativně teplá voda.

SURFING

Na vlny je sice celkově lepší západní pobřeží, ale jeden z top 10 spotů na surfování na Sardinii je 20 km od nás na pláži La Marinedda u Isola Rossa. Vlny přicházejí po silném severozápadním větru a doznívají 1-2 dny. Při silném větru jsou na začátku dost velký. Tak na učení je lepší 1-2 dny počkat, až budou odeznívat. Doporučuji zkouknout webkameru, ať nejedete nadarmo. Akorát trochu problém je, že když se očekávají vlny, tak na to kouká každý a přestane to fungovat 😊.

LEZENÍ

Od skalnatých pobřeží po útesy vnitrozemí, Sardinie nabízí nejen širokou škálu lezeckých cest různých obtížností, různého charakteru, ale také široké možnosti pro bouldering a celkově pro objevování a dobrodružství.

Asi takhle nějak si představuji lezecký ráj. Je tu potenciál asi tak pro 100 lezeckých životů.

Náš domek se nachází v severní části ostrova, 20 km od moře vysoko v kopcích (514 m.n.m.), uprostřed skalních bloků a rozesetých větších či menších žulových kamenů neskutečných tvarů.

Jeden den nebo několik kratších lezeckých sessions lze strávit i přímo v Aggiu. Na kraji vesnice je Monti Fralli (cca 900 m od domku), kde je několik vynýtovaných cest (cca 13) a několik nádherných projektů (bez nýtů, ale s horním štandem). Rovněž je zde krásná vícedélka (cca 60 m, 2 délky, obtížnost cca 6b+/6c). A hned vedle, na sousední Monti Pinna je lehčí nádherná vícedelka (cca 250 m, obtížnost 5). Celkem, i s různými projekty, je zde kolem 20 cest (odhadem tak od 4 po 7a/7b, možná něco i těžší). Průvodce jsem nikde nedohledal, ale v případě zájmu pošlu nějaké fotky s vyznačenými cestami. 

Nedaleko našeho domu se nachází největší žulový monolit v Evropě Monte Pulchiana. Jak to tam vypadá trochu přibližuje i tohle video od La Sportiva.

Vzhledem ke středomořskému klimatu se dá na Sardinii lézt celoročně. Za mě nejlepší období k lezení je od září do června, ale i v letních měsících se dají určitě najít skály ve stínu, anebo vyrazit brzo ráno a zbytek dne strávit na pláži.

Další oblasti v okolí:

  • Monte Pulchiana a Pucchianoto (10km) – 11 cest – 4 – 7a+ / vícedélky
  • Monte Tuvu (Aglientu) - (23km) – 36 cest, 4-7b / sportovní
  • Punta Batista - Bortigiadas (13km) – 7 cest, 5b-6b+ / sportovní
  • Monte Corognu, Punta Giacomo Deiana, Monte Figu (18km) – 13 cest / vícedélky
  • Torrre Littaghjesu – 3 cesty, 120 m, sportovní, 5a, 5c, 6a
  • Sa Rocca Rutta (Laerru) – (33km) – 40 cest, sportovní, 4-7b+
  • Capo Testa (53km) – úchvatné scenérie, asi 5 oblastí, vícedélky, deep water soloing…
  • Spousta nádherného lezení v okolí Sassari (60-70km) – sportovní lezení, asi 18 oblastí, určitě mohu doporučit La Terazza (Ossi) – (70 km) – 44 cest, 4-8b

Některé další vyhlášené oblasti:

  • Cala Gonone (155km)
  • Gorropu (190km)
  • Ulassai (213km)
  • Baunei (190km)
  • Jarzu (230km)

Pár videí od firmy Petzl, která ukazují některé oblasti: video 1, video 2, video 3, video 4

Asi nejlepší "obecný průvodce" který je k dispozici a internetu: zde

BOULDERING

V podstatě se jedná o neomezené hřiště. Když budete chtít tvořit a objevovat, tak můžete strávit celý čas jenom v bezprostředním okolí domku. Těžko člověk uvěří, dokud to neuvidí. Rozeseté kameny všude kolem. Potencionální boulderový problém na každém kroku.

Pro ty, kteří chtějí již objevené, tak je několik oblastní v nejbližším okolí, které stojí za to navštívit:

  • La cerra – více jak 100 cest – 9 km, 4-7c
  • Multi Pulchiana (La sportiva boulders) – 9 km, 50 cest, 5-8a
  • Luogosanto – 21km - 79 cest, 5c-8b
  • Littu (Viddalba) – 20 km – 28 cest, 5b-7a
  • Arzachena – 42 km – 52 cest, 4-8a+

Rád se podělím o vše, co vím, jak to najít, kde získat průvodce atd.

V roce 2013 zde firma La Sportiva uspořádala Sardinia Bloc Scouting. Video zde a vznikl z toho i průvodce.

KAMENY / SCRAMBLING

"Scrambling je termín pro výstup strmým terénem s použitím rukou, které pomáhají při držení a udržování rovnováhy. Používá se také pro označení terénu, který je na pomezí pěší turistiky a skalního lezení"

Všudypřítomné kameny různých velikostí a rozličných tvarů. Ať už to chcete pojmout výkonově nebo nasát tu neskutečnou energii, tak v Aggiu a bezprostředním okolí je na to to pravé místo.

Některá místa jsou snadno dostupná, jiná vyžadují určitou míru lezeckých dovedností a mohou být mírně riskantní. Je tu mnoho míst, kam se můžete vydat s dětmi a opravdu si užít přírodu. Milovníci "scramblingu" tu najdou ráj – nekonečné možnosti tras a obtížností, které si mohou vyzkoušet. Zde je pár tipů od nás, ale rozhodně doporučujeme objevovat další skryté poklady této oblasti.

Monti Fralli

Asi největší klasika, značená cestička od parku Parco Capiza. Značení není moc dobré, staré dřevěné šipky na kamenech a občas lana na přidržení. Trasu jsme uložili ZDE. S trochou opatrnosti to zvládnete i s malými dětmi. Výhledy a celková atmosféra místa je neskutečná. Trasa nevede až úplně na vrchol, ale při troše opatrnosti se dá vylézt i do posledního patra a pokračovat až na úplný vrchol.

Na Monte Fralli se dá vyjít/vyběhnout/vylézt více směry. Ale to je již náročnější. Z levého boku (z pohledu z parku Capiza, strana otevřená směr Aggius) je viditelný "zelený" zářez, kterým se dá dostat na vrchol bez lana (obtížnost cca 3). Zde je již potřeba minimálních lezeckých znalostí a velké opatrnosti. A zadní stěnou vede nádherná lezecká cesta (2 délky, cca 60 m, obtížnost cca 6C). K oběma cestám je nejlepší přístup cestičkou za "vodárnou".

Monti Pinna

Stejný přístup je i k vedlejšímu skalnímu kopci. Zde je opět několik tras na vrchol. Pohled na kopec je relativně přehledný, tak se dá trasa naplánovat odspoda. Obecně se dá říct, že přímo naproti zadní stěně Monti Fralli je lehčí, a ne tak prudký, terén a směrem doleva (boční stěna) je několik obtížnějších cest (obtížnost 3-4). Určitě stojí za námahu. Nahoře se Vám otevře fantastický svět kamenů a za pěkného počasí je vidět i na moře. ZDE jsme uložili naši trasu až na vrchol.

Monti della Croce

Třetí z dominant Aggius stojí také za návštěvu. Nejvyšší ze třech vrcholů s menším kovovým křížem na vrcholu. Najdete tu i vrcholovou knihu. I tady je několik možných přístupů na vrchol, ale je to tu trochu méně přehledný. Malinko náročnější cesta - mapa trasy (pár míst s obtížností cca 3), je zde potřeba být opatrný a mít alespoň minimální lezeckou průpravu. Na vrchol se dá dostat i lehčí (tzv. sestupovou cestou) přímo z Aggius od sanatoria, ale je to dost nepřehledné – mapy trasy. 

Co se týká přístupu s menšími dětmi a méně zdatnými jedinci, tak bych doporučil asi klasiku na Monti Fralli a s trochu "zdatnějšími dětmi" i Monti Pinnu, tu nejlehčí (nejméně prudkou) cestu. Nejlepší je asi vyrazit a v případě pochybností neriskovat a raději se vrátit. Určitě nechodit za mokra.

BĚH

Od ranního výběhu na východ slunce na Monte Fralli, přes kratší tréninkové / poznávací výběhy v okolí Aggiu až po skyrunning na Monte Limbaru. Moc běžců asi nepotkáte, ale když tu jsem, tak běhám každý den a místní si už zvykli. Určitě doporučuji vyzkoušet nějaký ten scrambling a zkombinovat běh s kameny. Dostanete nový, úplně jiný běžecký zážitek. K výběhům můžete použít všechny výše zmíněné turistické trasy nebo si najít vlastní. Zde je pár mých osobních typů:

Není nic hezčího, než zahájit den výběhem na východ slunce na Monti Fralli, je to kousek, když to vezmete přes park Santa Degna a cestu Strada Panoramatica, tak to celé bude kolem 5 km, ale samozřejmě s "pár" výškovými metry.

Komu jde o trénink, tak se dá využít již zmíněný park u Laga Santa Degna, který sice není veliký, ale je zde spoustu cestiček, které se dají různě nakombinovat a udělat si tak vlastní okruh. Není to tedy úplně rovina, ale tu zde nehledejte 😊. Park je celý schovaný v dubovém porostu, proto i v létě je tu příjemně. Rovněž z parku můžete odbočit na cesty po okolí.

Na delší výběhy bych určitě doporučil Monte Limbaru. Nejvyšší hora (a stejnojmenné pohoří). Nádherné horské výběhy. Několik dobře značených tras. Prostě skyrunning.

A určitě nesmíte vynechat výběh podél pobřeží z pláže La Marinedda podél pobřeží směrem Cannedi a pokračovat až na nádhernou a hůře přístupnou pláž Cala Tinnari a třeba ještě dál na Costa Paradiso a tam se otočit a stejnou cestou zpět. A to vám nebude ani vadit, protože pohled na tu nádhernou scenérii moře a skal je z druhé strany zase úplně jiný.

To je jen pár tras, které běhám často já, ale je toho zde samozřejmě mnohem více. Za mě je nejlepší využít běh k prozkoumání okolí a jen tak se toulat a objevovat.

TURISTIKA / TREKING / PROCHÁZKY

Pár tipů na procházky v okolí Aggius:

Park u Lago Santa Degna – ideální na krátkou procházku nebo třeba piknik. Je zde několik tras a různých cestiček, kde se můžete procházet mezi kameny ve stínu korkových dubů.

Taková základní seznamovací procházka je od kostela v centru obce, projít městem do parku u Lago Santa Degna, projít parkem a dále pokračovat po místní asfaltové cestě Strada Panoramatica, obkroužíte Aggius, po pravé straně budete mít kopec Monti della Croce (ten s křížem na vrcholu) a po levé straně Monti Pinna a Monti Fralli, což jsou takové místní dominanty. Dále se pokračuje kolem hřbitova do parku Parco Capiza, kde je možno cestičkou mezi kameny vylézt na Monte Fralli, kde se vám naskytne neskutečný výhled na celé okolí.

Skrz Aggius prochází turistická trasa CSJ Nord – tappa 53, která sice není značena, ale můžete se orientovat dle mapy.cz, kde je vyznačena modrou barvou. Na jednu stranu se můžete vydat směrem na Monte Pulchianu (cca 13 km), což je největší žulový monolit v Evropě, a na stranu druhou směrem k vesnici Bortigiadas (cca 8 km). A nebo se vydat údolím, které se rozprostírá mezi Aggius a městem Tempio Pausania a je v něm plno zahrad, venkovských domů a vinic. Úplná romantika jako v Provance to samozřejmě není (pořád jsme v Itálii) a jde se po málo frekventované asfaltové cestě, ale jako příjemná procházka na 1-2 hodiny dostačující. Po této cestě se dá dojít i do města Tempia Pausania (cca 5 km). Jednou budete muset překonat menší plůtek a konec cesty vede po starých zarostlých kolejí již nefunkční úzkokolejky, ale dojít se dá. Menší nevýhoda těchto tří tras je, že na cestu zpět budete muset použít stejnou cestu.

Po modré směrem k Molte Pulchianě dojdete z Aggius (cca po 2 km), k aleji korkových dubů, kterou uvádíme v našich výletech a ta také stojí za návštěvu.

K Nuraghe Izzana (cca 6 km). Dá se jít celá trasa pěšky, nebo se přiblížit autem (a tím se vyhnout chůzi po silnici), nebo se přiblížit autem k farmě Agriturismo La Cerra (cca 9 km) a zde se také projít po značených trasách mezi kameny nebo se vydat na krátkou vycházku k Molte Pulchianě a prozkoumat její okolí. Nuragha i Molte Pulchiana jsou v údolí Valle della Luna. Náhorní plošina charakterizovaná malebnými žulovými kameny různých velikostí a roztodivných tvarů. Neskutečná scenérie, která stojí za návštěvu.

Kdo by chtěl něco trochu náročnějšího, tak jako denní výlet určitě stojí za zdolání nejvyšší hora v oblasti Monte Limbara 1362 m.n.m. a okolních vrcholů stejnojmeného pohoří. Jedná se o vrchol s vysílači, který můžete vidět z terasy domku. Je zde několik tras, které jsou dobře značeny jak v terénu, což nebývá na Sardinii úplně obvyklé, tak i v mapách.cz. Na začátku nebo konci cesty se můžete vykoupat v horském potoku, který tvoří nádherné přírodní koupaliště s řadou tůní. Z vrcholu je nádherný pohled na Aggius a celkově se jedná o velmi pěkný horský trek, který není technicky náročný. Pro nástup je ideální odpočívadlo u silnice cca 20 km od domku (přes Tempio, ulicí via Limbara), kde se dá dobře zaparkovat. Je značeno i na mapách.cz, kousek od něj je Museo di arte ambientale Organica a začíná zde červená trasa.

Samozřejmě širší okolí nabízí pro turistiku hodně příležitostí, ať v bližším okolí např. po červené značce z Monte Limbara směrem na Caragnani až do Lugosanta. Nebo i vzdálenější klasiky např. kaňon Gorropu, který je jedním z nejhezčích kaňonů v Evropě a je také jedním z nejhlubších a nejpozoruhodnějších míst na Sardinii (cca 180 km).

Samostatnou kapitolou jsou treky po pobřeží, který nabízejí nádherné scenérie moře, pláží a skal a dají se spojit s koupáním. Ne nadarmo se sardinským pláží říká Karibik Evropy. Například se můžete vydat z Isola Rossa (cca 20km) z pláže La Marinedda podél pobřeží směrem Cannedi a pokračovat až na nádhernou a těžko přístupnou pláž Cala Tinnari a třeba ještě dál na Costa Paradiso. Zde můžete použít mapy.cz, kde jsou vidět cestičky podél pobřeží. Nebo prozkoumejte Capo Testa po všech možných pěšinách, tam je také nádherně.

KOLO

Silnice jsou udržované a relativně s nižším provozem a krajina nádherná. Ideální forma, jak prozkoumat širší okolí. Trochu té kondice ale bude potřeba, protože u nás je to hlavně o kopcích. Určitě doporučujeme několik možných tras k moři a nebo na opačnou stranu na Monte Limbaru,  kam se dá vyjet až úplně na vrchol po asfaltové cestě. My zase tolik na kolech nejezdíme, ale ti, kdo tu s koly byli, si to pochvalovali.